Blok D - Młody biznesmen

Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Bogacicy

Grupa III - Kopalnia Soli w Wieliczce (07.12.2011r.)

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Uczniowie zwiedzając kopalnie, mieli możliwość poznać historię tego niesamowitego miejsca, które stanowi zwierciadło rozwoju technik górniczych, kształtowania się organizacji pracy i zarządzania oraz powstawania uregulowań prawnych w przemyśle. Od najdawniejszych czasów sól stanowiła podstawę ekonomiczno -gospodarczą państwa. Służyła, jako środek płatniczy w formie „krusz solnych”- zastępując pieniądz metalowy. Dzisiaj Kopalnia Soli „Wieliczka” to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która kształtowała się w świadomości Polaków przez stulecia. 

Grupa III - Wycieczka do banku BZWBK we Wrocławiu (09.12.2011r.)

Bank Zachodni WBK to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych polskich banków, będący liderem rynku w zakresie dostępnych usług elektronicznych i poziomu zabezpieczeń. Młodzież miała okazję przyjrzeć się pracy bankowców, którzy zajmują się operacjami pieniężnymi, obsługą klienta oraz czynnościami związanymi z prowadzeniem i obsługą rachunków bankowych. Podczas prelekcji przedstawiciele banku przybliżyli jego historię, opowiedzieli o funkcjonowaniu banku, przedstawili warunki zawierania umów bankowych. Uczniowie poznali także wiele nowoczesnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo danych, komfort i łatwość korzystania z usług Banku.

Grupa III - Wizyta w Zakładzie Stolarskim Huberta Stanossek

W ramach przybliżenia uczniom różnych form działalności gospodarczej z wizytą udaliśmy się do Zakładu Stolarskiego w Bogacicy. Dowiedzieliśmy się, że od początku swojej działalności zakład stolarski zajmował się świadczeniem usług w wykonawstwie i montażu drzwi i okien oraz produkcją wyposażenia wnętrz z drewna jak również produkcją trumien. Jednak ich specjalnością jest produkcja drzwi zewnętrznych, a także drzwi wewnętrznych oraz innych elementów wyposażenia wnętrz.
Pan Hubert oprowadził nas po swoim zakładzie stolarskim, opowiedział o znajdującym się w nim sprzęcie, jak również udzielił uczniom ważnych informacji na temat wyboru szkoły.

Grupa III - Kwiaciarnia „Beaty”

Ciąg dalszy przybliżania uczniom terminu działalność gospodarcza. Tym razem udaliśmy się do kwiaciarni „Beata” w Bogacicy, gdzie mogliśmy dowiedzieć się wszystkiego odnośnie prowadzenia kwiaciarni. 

Grupa III - Kraków – miasto turystyczne (07.12.2011r.)

Uczniowie zwiedzając Kraków, mogli przekonać się, że jest on jednym z polskich miast, które jest atrakcyjnie turystycznie, ponieważ bogate zarówno w historię i kulturę. Mogli się przekonać na własnej skórze, że niesamowite zabytki ukrywają wielki poczet kultury i historii polski, a co za tym idzie, miasto spełnia funkcję "kulturalnej stolicy Polski".  Pomimo, że korzeniami sięga głęboko w historię, Kraków nie utknął w mrocznej przeszłości. Postrzegany jest, jako miasto nowoczesne, które nadąża za trendami i które, co bardzo ważne, oferuje szeroki wachlarz propozycji niemalże dla każdego turysty.

Grupa III - Jak żyć i działać w zgodzie ze sobą? (03.11.2011r.)

Uczniowie podczas tych zajęć poznali pojęcie „proaktywności”, omawiali swoje mocne strony i zainteresowania, a nauczyciel uświadamiał im, że to właśnie składa się na ich zasoby osobiste. Ponadto z wykorzystaniem materiałów otrzymanych przez prowadzącego, rozpoznawali i porządkowali swoje własne cele życiowe oraz wykonywali osobisty herb, symbolizujący to, kim są. Celem tego spotkania, było pogłębienie samopoznania wśród uczniów, nabycie umiejętności praktycznej realizacji własnych celów, a także wzrost poczucia własnej wartości.

Grupa III - Działalność sklepu w Bogacicy

Aby poznać działalność sklepu, uczniowie wraz ze swoim trenerem, postanowili udać się do sklepu spożywczego w Bogacicy. Mieli możliwość porozmawiać z właścicielką sklepu o zakładaniu własnego biznesu, prowadzeniu go na obszarze wiejskim oraz poznali plusy i minusy owej działalności.

Grupa III - Dobrze jest być swoim własnym szefem

– omówienie możliwych ścieżek kariery (24.11.2011r.)

Celem tych ćwiczeń było pobudzenie uczestników zajęć do refleksji nad możliwością wyboru ścieżki kariery polegającej na stworzeniu i rozwijaniu własnego przedsiębiorstwa. Uczniowie wspólnie z prowadzącym omawiali korzyści płynące z bycia przedsiębiorcą, w czasie dyskusji grupowej. Dowiedzieli się jak wspierać swoje przedsiębiorcze talenty, jak również grali     w skojarzenia - zabawa w wymyślanie, na czym grupa mogłaby zarobić, wykorzystując tylko swoje umiejętności i środki znajdujące się aktualnie w sali, w której prowadzone są ćwiczenia. Ponadto wykonywali test na przedsiębiorczość, aby dowiedzieć się, jakim są typem przedsiębiorcy.

Grupa III - Centrum Nauki Kopernik (29.12.2011r.)

Centrum Nauki Kopernik to placówka nowego typu, specjalizująca się w interaktywnej edukacji naukowej i kulturowej, obejmującej nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistyczne. Uczniowie, podczas pobytu zostali zaznajomieni z zasadami funkcjonowania centrum, przedmiotem jego działań, a także sposobami aktywnego gospodarowania powierzonym mu majątkiem.

Grupa II - Wizyta w Banku Zachodnim WBK we Wrocławiu

Młodzi Biznesmeni z grupy II odwiedzili Bank Zachodni we Wrocławiu 9 grudnia 2011 roku.
Pracownicy banku  opowiedzieli jakie są najważniejsze operacje bankowe, jakie korzyści daje korzystanie z usług instytucji finansowych. Uczniowie zdobyli informacje na temat bankowości internetowej oraz kart płatniczych. W trakcie spotkania gimnazjaliści mieli możliwość zadawania pytań, na które panie chętnie odpowiadały

Grupa II - Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Gimnazjaliści zwiedzili ponad 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodników oraz podziemną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich. Poznali historię kopalni dowiedzieli się o pracy górników dawniej i dziś. Uczniowie przekonali się, że Kopalnia Soli „ Wieliczka” to nie tylko wielowiekowa tradycja, ale podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą: restauracja, karczma górnicza, sala konferencyjna gdzie odbywają się szkolenia, przyjęcia.

Grupa II - Wizyta w Centrum Nauki Kopernik

Młodzi ludzie z grupy II młodego Biznesmena odwiedzili Centrum Nauki Kopernik - 29 grudnia 2011 roku.. W centrum uczniowie na multimedialnych i interaktywnych eksponatach mogli poznać osiągnięcia ludzkiej myśli, zależność między człowiekiem a nowymi technologiami. Dzięki eksperymentom mogli dowiedzieć się więcej o samym sobie oraz o prawach rządzących relacjami między ludźmi.

Grupa II - Kraków - miasto turystyczne

Uczniowie w dniu 7 grudnia 2011 r. zwiedzali Kraków.  Uczniowie zobaczyli Wawel, Kaplicę Zygmuntowską, Dzwon Zygmunta, pospacerowali po Starym Rynku. Gimnazjaliści mogli się przekonać co przyciąga turystów z całego świata do tego miasta. Młodzi ludzie  zwrócili uwagę na biura informacji turystycznej, rozbudowaną sieć restauracji oraz komunikację miejską.

Grupa I - Fabryka okien

W maju w 2010 roku gimnazjaliści z pierwszej grupy Młodego Biznesmena byli z wizytą w Zakładzie Produkcji okien i rolet pana Józefa Libera w Kujakowicach Górnych. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z produkcją okien, drzwi z PCV i aluminium oraz w jaki sposób funkcjonuje przedsiębiorstwo.


                                


Projekt "Każdy może zostać Omnibusem" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty. Działanie - Poprawa jakości kształcenia. Poddziałanie 3.3.4 - Modernizacja treści i metod kształcenia.
Okres realizacji projektu - 01.08.2009r. - 30.09.2012r. Wartość projektu - 7 068 555,00 zł.