Wakacyjny Omnibus

30 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów gminy Kluczbork, wraz z trenerami uczestniczy w dwutygodniowej kolonii naukowej - "Wakacje z Omnibusem". Wyjazd na kolonie, połączony z letnimi zajęciami stanowi jedno z działań  projektu p.n.: "KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ OMNIBUSEM" w ramach POKL Priorytet III "Wysoka jakość systemu oświaty", Działanie 3.3 "Poprawa, jakości kształcenia", Poddziałanie 3.3.4 "Modernizacja treści i metod kształcenia - projekty konkursowe" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach "Europejskiego Funduszu Społecznego".

Założono, iż w ramach Klubów Omnibusa w letnich zajęciach wyjazdowych z zakresu rozwoju kompetencji kluczowych, w czasie trwania całego projektu, uczestniczyć będzie około 180 uczniów wyłonionych w ramach konkursu, wyróżniających się swoimi osiągnięciami.

W roku obecnym, w dniach od 14 sierpnia do 29 sierpnia zajęcia wyjazdowe odbywają się nad Morzem Bałtyckim w Darłowie. Korzystają z nich uczniowie z miast i gmin realizujących od roku wspólny projekt: z Dzierżoniowa, Kluczborka oraz z Serocka. Letnie zajęcia wyjazdowe dla wyłonionych uczestników są całkowicie bezpłatne. Dzieciom i młodzieży zapewniono transport wraz z ubezpieczaniem, noclegi z wyżywieniem, opiekę wychowawców. Na potrzeby realizacji wyjazdu dzieci zostały wyposażone w aparaty fotograficzne, dyktafony oraz materiały biurowe i promocyjne. Atrakcją są zajęcia z języków angielskiego i niemieckiego, które poprowadzą native speakerzy oraz zajęcia z technologii informacyjnych w nowoczesnych salach komputerowych. Dwutygodniowy pobyt w Darłowie ma na celu rozwinięcie kompetencji kluczowych, ponadto da możliwość integracji z uczestnikami z miast partnerskich.

Realizacja wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest stworzenie trójjęzycznego multimedialnego biuletynu turystycznego, powinna umożliwić wzajemne poznanie się uczestników oraz poznanie gmin z których pochodzą i gdzie na co dzień żyją. Program kolonii obejmuje zajęcia na wolnym powietrzu (pobyt nad morzem, zabawy na plaży itp.), co najmniej 2 wycieczki turystyczno - krajoznawcze, w tym wycieczka całodzienna do Słowińskiego Parku Narodowego, zwiedzanie ruchomych wydm, odwiedziny w Skansenie Słowińców w Klukach, rejs statkiem po morzu. Dzieci pojadą na wycieczkę do Kołobrzegu, gdzie zwiedzą Muzeum Oręża Polskiego oraz wejdą na latarnie morską. W Darłowie uczestnicy obejrzą Muzeum Książąt Pomorskich po czym udadzą się w rejs po kanale portowym tramwajem wodnym a następnie odbędą piesza wycieczkę do krainy wiatraków.


                                


Projekt "Każdy może zostać Omnibusem" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty. Działanie - Poprawa jakości kształcenia. Poddziałanie 3.3.4 - Modernizacja treści i metod kształcenia.
Okres realizacji projektu - 01.08.2009r. - 30.09.2012r. Wartość projektu - 7 068 555,00 zł.